37th Alley Loop Nordic Marathon Results (complete results available at cbnordic.org)

42-kilometer Skate

Men

David Norris 1:52:13.07

Scott Lacy 2:00:33.73

Egor Gavrilov 2:06:48.10

Karl Walczak 2:06:50.79

Sam Troge 2:07:25.25

Women

Jessica Yeaton 2:11:52.52

Ella DeWolf 2:20:45.39

Tabor Hemming 2:22:28.94

Valerie Poulin 2:25:42.91

Ellie Smith 2:26:21.30

42-kilometer Classic

Men

Ryan Sederquist 2:19:39.75

Cully Brown 2:36:07.71

Spencer WareJoncas 2:40:31.69

Odd Bersvendsen 2:40:50.01

Andy Richmond 2:44:39.48

Women

Rosalie Lipfert 3:18:30.58

Olivia Dawson 3:22:52.30

Jan Parker 3:24:55.03

Sanna Sevanto 3:30:08.47

Kristin Johansen 3:44:59.37

21-kilometer Skate

Men

Michael West 1:09:37.37

Michael Michuda 1:11:49.26

Chad Ricklefs 1:13:32.82

Nathan Schultz 1:13:40.65

Jack Fanselow 1:13:43.45

Women

Molly Susla 1:15:17.15

Eva Smith 1:18:26.79

Ann Stanek 1:19:25.25

Lara Hamilton 1:19:47.19

Lucy Le Garrec 1:21:02.02

21-kilometer Classic

Men

Hans-Peder Hanson 1:20:01.66

Duncan Koehn 1:20:01.96

Jack Gugel 1:31:24.48

John Crawford 1:37:05.39

Arne Assor 1:38:29.83

Women

Sierra Jech 1:31:41.47

Ingrid Butts 1:37:28.10

Dewachen ilg 1:38:43.36

Lindsay Records 1:42:56.79

Judith Rabinowitz 1:43:45.08

21-kilometer Collegiate

Men

Conner Nilsen 1:02:04.28

Graydon Walker 1:02:36.05

Eric DiFolco 1:04:03.63

Albert Hesse 1:05:16.50

Max Maronde 1:05:37.54

Women

Sammy Veauthier 1:19:53.82

Claudia Burgess 1:21:36.08

Macayla Scheidt 1:23:30.43

Krisanna Andrews 1:25:32.51

Hannah Cryder 1:25:33.21

10-kilometer Freestyle

Men

Will Downing 41:27.19

D. Leonard 41:42.05

Neil Bezdek 43:51.54

Adis Bock 44:36.64

Andrew Dube 45:31.83

Women

Katie Gloeckler 37:31.19

Elise Sulser 42:07.06

Jordan French 43:13.80

Carol Quinn 43:58.73

Sophie Klein 44:26.32

5-kilometer Freestyle

Male

Andrew Siegel 11:18.81

Bryan Overcast 13:17.04

Caleb Woodward 13:18.76

Colby West 14:45.31

Isaac Arell 14:47.93

Female

Ilah Mitchell 15:00.04

T. Pozner 15:06.79

Lindsey Kastelle 15:50.09

A. Bock 16:03.63

H. Reid 16:04.24

3-kilometer Freestyle

Male

Z. Amrich 5:30.78

X. Amrich 5:33.84

A. Babler 6:01.20

Mike Babler 6:03.85

K. Villanueva 6:23.87

Female

A. Farley 4:25.72

Annie Amrich 6:16.07

A. Cadenhead 7:10.89

L. Haas-Assor 7:47.81

Story Walker 8:24.18

1-kilometer Freestyle

Male

M. Shea 6:41.70

T. Gibbs 6:52.58

W. MacLeod 7:24.49

C. Padden 8:10.54

H. Gorbold 8:20.44

Female

M. West 4:16.70

M. Waldron 6:12.09

K. Nicovich 9:26.38

Delaney Olmstead 11:37.66

A. Kugler 11:39.37

Check Also

Eldo recovers to take down Alpine Lumber 9-6 in town league

Playoff action opens Thursday, February 22 By Than Acuff  After falling 9-4 to Bliss Chiropractic …